Pastiersky list k sčítaniu ľudu a jeho význam(?)

| 24. Apríl 2011

Dnes na Veľkonočnú Nedeľu nám otcovia biskupi pripravili (takmer 5 stranový!)  pastiersky list. Takmer polovica tohto listu  približuje a opisuje  zmŕtvychvstanie Ježiša Krista,  základ kresťanskej viery.  Proti tejto časti samozrejme nič nemám.

K tomuto článku ma skôr “prinútila” druhá časť pastierskeho listu, ktorá sa venovala významnej celoeurópskej i štátnej udalosti – sčítaniu ľudu.

Citujem z dnešného pastierskeho listu:

Sčítanie predstaví obraz o našom Slovensku, o jeho bohatstve či chudobe, o jeho obyvateľoch a ich národnostiach, o ich vzdelaní a kultúre, o ich zdravotnom stave aj o ich viere. Ak má sčítanie podať pravý obraz aj o náboženskej situácii – o tom koľko je na Slovensku veriacich katolíkov, evanjelikov, pravoslávnych a iných –, musíme hovoriť o vyznaní svojej viery, hoci nekladieme dôraz na kvantitu, ale na kvalitu.

To podanie obrazu o našom Slovenskupravého obrazu o náboženskej situácii, to znamená “pripomenúť” niekomu, že je kresťan a pri sčítaní ľudu by na to mal pamätať? Azda ten, kto žije podľa učenia Cirkvi by to mal v tú chvíľu akosi zabudnúť, a práve preto cíti KBS potrebu na to upozorniť? Veď ak sa niekto necíti byť kresťanom, tak tam nenapíše, že ním je. Na jednej strane KBS píše o pravom obraze, ktorý by mal vzniknúť na základe slobodného rozhodnutia, na druhej strane KBS týmto listom chce to rozhodnutie ovplyvniť.

Citujem opäť z Pastierskeho listu:

Ono – po civilnej stránke – utvára pravdivý obraz o náboženskom stave obyvateľov Slovenska, obraz o tom, kam sa naši ľudia nábožensky zaraďujú, kam ich v našej spoločnosti zaradil ich krst.

O tom, kam jednotlivých obyvateľov zaradil krst, t.z. k akému náboženstvu,  sa samozrejme vedú štatistiky a aj KBS má určite prístup k týmto údajom – tento údaj však môže byť  (a v reálnom živote aj je) nepresný, nakoľko krstia sa malé deti a tie nerozhodujú o tom, či sa stanú alebo nestanú kresťanmi.

Kam sa zaraďuje každý sám – to nemôžme ovplyvniť, je to rozhodnutie každého jednotlivca – preto si aj myslím,  že tieto tvrdenia sa už priamo v Pastierskom liste rozchádzajú.
Navyše sa Pastiersky list číta v kostole, kde je predpoklad, že daní ľudia kresťanstvo prežívajú v určitej (väčšej či menšej) miere, a teda pri sčítaní ľudu nemajú problém prihlásiť sa ku katolíckemu náboženstvu.

Nechcem vôbec útočiť, ani to nebolo mojím cieľom. Príde mi len trochu (dosť) “zaujímavé”, ak treba niekoho presviedčať o jeho presvedčení(!) / viere a nevychádza to zo slobodného rozhodnutia.

Comments

comments

4 thoughts on “Pastiersky list k sčítaniu ľudu a jeho význam(?)

 1. eva benova

  PRECO MI LEN TENTO PREMUDRY KOMENTAR PRIDE TAKY SLOVENSKY ZLOMYSELNY? NEMATE NA SKL

 2. eva benova

  SKLADE ESTE NIECO MUDRE A PLNE VYPOVEDNEJ HODNOTY?

 3. mysho Post author

  Pani Beňová,
  je to môj blog, navyše článok v sekcii Názory, a preto (pochopiteľne) čakám, že nie každý sa stotožní s mojím názorom.
  Ak som povedal niečo zle, opravte ma, prosím, ale ak dobre hovorím, prečo hneď útočíte?

  Ak so mnou nesúhlasíte, nech sa páči, je tu možnosť komentovať a možno pod vplyvom Vášho názoru a Vašich faktov, zmením aj svoj názor.

 4. Meno (required)

  a sa mi paci ako sa da na miernu poznamku ohladom toho , ze je nieco divne na na tom ako sa veci deju, daje Eva premrstene reaguje. Dychaj Evka.. zhlboka .. uz si kludna ? tak a ted si zapni CAPSLOCK a zareaguj ako len ty vies. cmuk

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *