(Ne)efektívne publikovanie PR článkov

| 21. November 2009

Na webtrhu sa v poslednom čase dosť diskustuje o PR článkoch. Ľudia tam zverejnujú zoznamy stránok, kde sa dajú zadarmo pridať PR články. Začali sa tam vyskytovať ľudia, ktorí ponúkajú nie registráciu do katalógov, ale registráciu, alebo skôr vloženie PR článkov na tieto stránky.

Nápad to nie je až tak zlý, som rád, že aj v tejto oblasti nastáva určitý posun, a internetový marketing už nie je len registrácia do katalógov, ale skúsim sa pri tom na chvíľku pozastaviť.

O aké stránky, do ktorých ľudia môžu vkladať zdarma PR články, to ide?
Väčšinou sú to stránky bez spätných odkazov, bez výraznej návštevnosti (návštevnosť tvoria len ľudia, čo pridávajú články), stránky, pozostávajúce z článkov, ktoré nájdete na ďalších X stránkach (podobných – ponúkajúcich zverejnenie PR článku). Podľa mňa v takýchto prípadoch nemá publikovanie žiadny zmysel!
Tým ľudom asi nič nehovorí duplicita textov atď. “Nádherný” príklad som na to našiel priamo v jednej diskusii na webtrhu, kde istý užívateľ pridal zoznam stránok s PR článkami. Bolo to asi 50 stránok. Všetko subdomény tej istej hlavnej domény. Všetko stránky s tým istým obsahom (tie isté pr články) ak sa nemýlim, ešte aj ten istý design :)

Čo si myslíte o publikovaní PR článkov vy? Oplatí sa “využiť” služby podobných stránok, alebo nie? Je to “zdarma” efektívnejšie, ako si zaplatiť PR článok na nejakom relevantnom portály, s návštevnosťou, spätnými odkazmi, … ?

Comments

comments

6 thoughts on “(Ne)efektívne publikovanie PR článkov

 1. Sad

  Pr články tohoto typu nemají cenu. Ono už nemá cenu jít po kvantitě, jako po kvalitě. Takže radši méně, ale kvalitněji.

 2. Miso Smith

  No ja si radsej zverejnim len 10 PR clankov na bezplatnych weboch, ale vacsinou sa snazim dat zakazdym aspon ine znenie PR clanku. Ale uprimne radsej vyuzijem spoplatnene PC spravy, aj ked niektore ceny su naozaj trosku prehnane.

 3. soundarea

  ja zase radsej zaplatim (alebo vymenim)uverejnenie na tematickych strankach. Uverejnil som na volnych PR blogoch par roznych clankov, ale nemalo to velky efekt…

 4. SEO mark

  PR články na bezplatných serveroch zmysel majú, každý jeden však musí byť unikátny, originálny. Skopírovať jeden PR článok na 100 serverov nemá zmysel ani keď sa zmení nadpis :-/ ale na druhej strane, obklopiť spätný odkaz kvalitným, rozsiahlym, na kľúčové slová optimalizovaným článkom, môže mať pozitívny vplyv na váš web. Už len preto, že odborne spravený článok môže na nejakú frázu predbehnúť váš web v SERPe. Tiež je fajn že väčšina PR serverov má RSS, rýchla indexácia PR článku je tým pozitívne povzbudená a váš web má takmer ihneď spätný odkaz. Zadajte na Google “PR články na mieru” a vyberte si poskytovateľa tejto služby, je ich aj v SR viacero.

 5. wesna

  úplne súhlasím so SEO markom. Mám osobnú skúsenosť, že PR články pomáhajú webu, nemôže ísť však o 1 článok uverejnený na 100 takýchto stránok…radšej sa s 1 článkom babrať hodinu, ale nech je kvalitný, nech má KWs a samozrejme dobré linky. Niektorí tu hovoríte, že ste uverjenili “pár článkov a nemalo to veľký efekt”- skúste ich napísať tak 20-rôznych a kvalitných, a potom môžete hovoriť, že to (ne)funguje

 6. Stano

  Súhlasím s SEo mark a wesna, PR články podľa mňa majú zmysel, ale vždy treba zmeniť nadpis článku, odkazy a celkové znenie celého článku (osobná skúsenosť). Rovnaké články nemajú význam to je jasné. Treba sa stým vždy pozabávať trocha povymýšľať nazvy a znenie textu i keď to nieje vždy sranda…

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *