Legálny SPAM?

| 31. August 2010

1055106_stop_spam_signV poslednom čase sa nejak rozmnožili SPAMY legálneho charakteru :)
Že ešte nepoznáte čo to legálny SPAM je?

V oblasti práva nie som vôbec doma, no podľa mojich informácii, ak použijete určitú formuláciu v e-maily s odvolaním sa na istý zákon o elektronickej komunikácii, máte právo si vyžiadať od majiteľa danej e-mailovej schránky súhlas so zaslaním obchodného zdelenia.


Väčšina ľudí, však samozrejme pripojí ponuku (alebo časť svojej ponuky) už v tomto e-maily, kde Vás žiadajú o súhlas.

Posielajú Vám tak SPAM, ktorý však podľa všetkého je legálny.

Comments

comments

6 thoughts on “Legálny SPAM?

 1. rony

  od a po z hlupost.

  1. spam je od toho, ze obtazuje, na to nie je pravna definicia

  2. nase pravo pozna iba vopred dany suhlas so zasielanim reklamnych ponuk ale tie nemaju so spamom nic spolocne ak som s nimi suhlasil, ale z pohladu osoby mozem zmenit nazor

  3. ziadna formulacia, ktora by spam zlegalizovala neexistuje, uplna hlupost

  ne hapem, co ta viedlo, tuto perlu hodit na vybrali.sme.sk :)

 2. JuRoot

  Ale to vôbec nie je legálny spam. Ten e-mail je reklamou bez ohľadu na to, aké “legal notice” tam uvedie jeho pisateľ. Môže si pokojne aj na zadok vytetovať “toto nie je reklama”, keď to raz reklamou je. A brániť sa proti tomu dá jednoducho: podnet na SOI. Otestované v praxi, funguje :)

 3. mysho Post author

  Vychádzam zo situácie z ČR (a myslím, že i ľudia, ktorí tento SPAM posielajú)

  Jednému užívateľovi prišiel takýto e-mail (SPAM), s odkazom na (samozrejme) české zákony – daný užívateľ kontaktoval UOOU, odkiaľ mu prišla oficiálna odpoveď v zmysle, že sa proti tomu nedá bojovať, pretože je to legálne.

  Na Slovensku to nemám overené, ale myslím, že situácia sa nejako výrazne nelíši.

  Na UOOU som podal niekoľko podnetov, ani na jeden nikto nereagoval, bohužiaľ.

 4. JuRoot

  Ja hovorím z praxe, takže nie že myslím, ale viem. Dostal som pred rokom cca takýto mail: http://get.grecnar.sk/soi-mail.jpg obsahujúci daný text a linky na stránku spoločnosti, ktorá sa propagovala. Nasledovalo moje podanie na SOI, ktorá si vyžiadala kópiu daného e-mailu a následne mi zaslala takéto rozhodnutie: http://get.grecnar.sk/soi-spam.jpg

  Voči takýmto praktikám sa teda dá bojovať, pretože nech si tvrdia v malých písmenkách na konci mailu čo chcú, JE to reklamný mail. (A tie písmenká boli u mňa motivátorom, ktorý nasral a primäl ma k podaniu podnetu.)

 5. Smith

  JuRoot: SOI nie je opravnena riesit spam. Taktiz nemoze dat ziadnu pokutu a ani na zaklade takeho podania konat, nakolko:
  na zasielanie nevyžiadanej elektornickej pošty sa vzťahuje zák. č. 610/2003 Z.z. o elektronických komunikáciách, v znení neskorších predpisov – § 65 Nevyžiadaná komunikácia:
  Nevyžiadaná komunikácia:
  (1) Elektronickou poštou je akákoľvek textová, hlasová, zvuková či obrazová správa zaslaná prostredníctvom verejnej siete, ktorú možno uložiť v sieti alebo v koncovom zariadení príjemcu, kým ju príjemca nevyzdvihne.
  (2) Na účely priameho marketingu je dovolené volanie, zasielanie faksimilných správ, správ elektronickej pošty vrátane služby krátkych správ užívateľovi len s jeho predchádzajúcim súhlasom. Za súhlas sa považuje aj súhlas osoby, ktorú užívateľ splnomocnil na používanie svojho prístupu k sieti. Udelený súhlas možno kedykoľvek odvolať. Je zakázané zasielanie elektronickej pošty na účely priameho marketingu, z ktorej nie je známa totožnosť a adresa odosielateľa, na ktorú môže užívateľ zaslať žiadosť o skončenie zasielania takých správ.
  (3) Predchádzajúci súhlas užívateľa sa nevyžaduje v prípade priameho marketingu vlastných podobných tovarov a služieb podniku užívateľovi, ktorého kontaktné informácie na doručenie elektronickej pošty podnik získal v súvislosti s predajom tovaru alebo služieb a v súlade s týmto zákonom alebo s osobitným predpisom. Užívateľovi sa musí poskytnúť možnosť jednoducho a bezplatne kedykoľvek odmietnuť také používanie údajov.

  SOI teda nie je orgánom dozoru predmetného zákona. Opakujem, nie je orgánom dozoru predmetného zákona.

  V zmysle predmetného zákona je pôsobnosť orgánov štátnej správy v oblasti elektronických komunikácií upravená §-om 6 a týmito orgánmi sú Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR a Telekomunikačný úrad SR. jediný opravnený je v tejto veci konať Telekomunikačný orgán Slovenskej Republiky

 6. lukas

  a co nieje spam? ked napisem nevyziadany mail, je to spam. cital som kdesi ze “spam” je aj nevyziadany telefonat. tak ako mam ziskat suhlas, na dorucovanie mailov, nejakych firiem, ktore by mohli mat zaujem o moje sluzby? tak to kazdy obchodak spamuje ked zhana klientov pre firmu? to je trosku hlupe nie? bol by som rad, keby autor blogu napisal nejaky clanocek o tomto.

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *