9.-10. deň: Nórsko, Švédsko, Fínsko

| 29. August 2013

Ahoj, tu opäť Jurgi. Napíšem Vám niečo málo o utorku a strede, a o našich plánoch na dnes.

Tieto dva dni sa niesli viac-menej v znamení zdolávania čo najviac kilometrov, keďže sme mali naplánovanú zastávku až v meste Tornio vzdialenom asi 1100km. A celkom sa nám to darilo :) V noci z pondelka na utorok sme prvý krát okúsili poriadnu severskú zimu. Máme štastie, že motor vo Fiatke je horúci prakticky hneď po naštartovaní, takže po vyrazení na cestu sme sa rýchlo zohrialy :) Celá trasa viedla pekným lesíkom. Viac krát sa nám podarilo vidieť miestne zvieratko, ktorého meno ale nevieme (niečo trochu iné ako náš jeleň, ale nie natoľko, aby to bol sob:) ). Raz sme toto zviera videli bohužiaľ ležať vedľa zničeného auta. Inak bola cesta takmer prázdna, a tak sa nám podarilo prejsť rekordných 640KM. Pred spaním nás trošku potrápili komáre (kempovali sme totiž pri jazere), no za ten pohľad na západ slnka nad jazerom to stálo. Užil som si ho sám, kedže Miško už oddychoval po celom dni za volantom :)

V stredu prebiehal deň takmer úplne tak isto. Pár krát sme narazili na cestárov, a tak sme počas kúsku našej cesty mali aj sprievodné vozidlo :) Okolo 18:00 sme dorazili do mesta Tornio, ktoré bolo vlastne cieľom našeho dobrodružstva resp. najsevernejšie miesto. Opäť môžem použiť frázu “aspoň tak sme si mysleli” :) Každopádne sme sa veľmi tešili, že sme sa dostali až sem, zastavili sme sa v obchodnom centre, spravili foto a pokračovali do asi 50KM vzdialeného mestečka Kemi. Tam nás už čakala naša kamoška Peťa s jej polovičkou Timom. Timo musel žiaľ, ešte kým sme dostávali batožinu z Fiatky, utekať do práce. Po zanesení batožiny do Petinho útulného bytu, sme absolvovali sprchu. Tej sa vždy veľmi tešíme :) Rozprávali sme Peti o našich plánoch, ona nám zas o svojich, a pomedzi to prišla reč na polárnu žiaru. Rozprávala nám o tom ako vyzerá, kde ju je najlepšie vidieť, o jej aktivite v najbližších dňoch a ja som už vtedy tušil, že toto nemôžme nechať tak. Keďže sme za celý čas nášho výletu neboli večer v meste, navrhol som, aby sme niekam vybehli. Miško aj Peťa boli za, a tak sme sa vydali k prístavu. Podnik v prístave bol ale zavretý, tak sme zamierili trošku viac do centra. Po ceste nám Peťa porozprávala niečo o tomto menšom meste (cca 22000 obyvateľov). Prvá zastávka bola miestna obdoba McDonald´s – Hesburger. Pri kontrolovaní otváracích hodín sme s prekvapením zistili, źe sme sa dostali až tak daleko, že čas je tu posunutý o hodinku vpred oproti nášmu :) No a potom sme zamierili do jedného z barov v meste. Tam sme preberali rôzne témy, a opäť prišiel rad na polárnu žiaru. Zhodnotili sme časový plán našej cesty, a dospeli sme k záveru, že kvôli tomuto sa nám obetovať 1 deň oplatí. Keďže sa nám posledné dni kilometrovo darilo, myslím, že to nebude vôbec problém.

A tak momentálne mierime na sever, na nejaké vhodné miesto medzi mestá Pello a Kolari. Mali by sme tam doraziť chvíľku poobede, takže budeme mať celý deň nato, aby sme si oddýchli. A aby si oddýchla aj Fiatka. Konečne si nájdeme čas na doliatie oleja do prevodovky, a zopár ďalších detajlov.

Tak nám držte palce, aby nebolo zamračené a aby sme Vám priniesli domov krásne fotky :)

A od Miška Vám ešte odkážem veľa lásky! ;)

 

P1130178-nahlad P1130199-nahlad P1130204-nahlad

Comments

comments

One thought on “9.-10. deň: Nórsko, Švédsko, Fínsko

  1. Jozef

    Už pár dní sledujem vašu cestu prostredníctvom tohto blogu. A chcem vám popriať úspeššný zbytok cesty a šťastný návrat na slovensko. A tiež chcem poďakovať za vašu odvahou, absolvovať to všetko na Fiatke. Ale ako sa píše v Biblii “všetko je možné tomu kto verí” a tak som povzbudený z vášho svedectva, ktoré ukazuje že sa aj s malým autom dá absolvovať veľké cesta. S pozdravom Jozef

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *