5. a 6. deň: oprava Fiatky a Oslo

| 25. August 2013

Ozývame sa s menším oneskorením, ale s o to zaujímavejšími novinkami :)

V piatok sme po noci strávenej na odpočívadle vyštartovali smerom ku Gotteborgu a ku Oslu.

Veľmi sme sa tešili na návštevu Osla a tak, sme si v Gotteborgu prešli len pár uličiek na Fiatke a vyrazili v ústrety Oslu.

Ako sme už spomenuli v minulom blogu, išli sme po diaľnici, keďže je zadarmo a zároveň chceme ušetriť čas. Bude to pravdepodobne jediná diaľnica, nakoľko tie kľukaté cestičky sa nám viac páčia a dávame aj menej zabrať Fiatke.

Ako sme si tak išli po diaľnici, zistili sme, že potrebujeme natankovať a tak sme zišli k výjazdu a zastavili sme sa v priľahlej dedinke. Po krátkej prestávke, ktorú sme dopriali sebe i Fiatke sme pokračovali ďalej. Pumpu sme tam však nenašli. Fiatka pri výjazde z parkoviska “skapala”, čím naznačila blížiace sa problémy, ktoré sme vtedy ešte nepredpokladali :)

Pri najbližšom výjazde sme znovu zišli, pretože sme už urgente potrebovali natankovať. “Divoká jazda” po diaľnici (rozumej 90 km / hod) dala nádrži jednoducho zabrať :) Ako sme však zišli z výjazdu, ihneď sme spozorovali, že Fiatka nemá výkon a zhasína aj na sýtiči. A problém bol na svete!

Napadlo nám skontrolovať či doteká benzín do karburátora a celkovo prezrieť karburátor či je v poriadku. Medzitým prišiel autobus s Nitrančanmi, ktorí boli na podobnom výlete ako sa chystáme my (len opačným smerom). Z nich dvaja šoféri, ktorí sa do áut vyznali nám odporučili skontrolovať sviečky. Tie však boli v poriadku. Následne sme teda skontrolovali rozdelovač, vymenili jednu časť a pokúsili sa ho nastaviť. Problémy však pretrvávali.

To pokračovalo až do večera. V sobotu sme prekontrolovali palivovú pumpu, filter, znovu karburátor s vedomím, že rozdelovač je v poriadku. Po veľa telefonátoch (vďaka Martinom z BA a ZV) sme dospeli k tomu, že naozaj je problém v rozdelovači. Ten sa nám na chvíľu podarilo aj nastaviť, následne však znovu prestal fungovať.

Rozdelovač sme preto rozobrali ešte asi miliónkrát, no nepomohlo.

Uzavreli sme to tak, že rozdelovač je tak pokazený, že ho už neopravíme. Zavolali sme Jurkovi do Bučian a poprosili ho, aby nám zaslal nový rozdelovač kuriérom, ktorý by mohol doraziť k nám v utorok/stredu.

Medzitým Jurgi šiel pozrieť dokedy je otvorený McDonald neďaleko nás. Cestou zbadal na parkovisku pána (Hoľandana) s prívesom, ktorý viezol motokáry. Taká motokára je podobná stavbou tela ako Fiatka (možno o čosi rýchlejšia) a tak mu napadlo, či tento pán nám nebude vedieť pomôcť. Spýtal som sa ho teda a ukázal mu chybný rozdelovač. Pozrel sa naň a ukázal ako má správne fungovať a zároveň ho správne nastavil.

Ešte sme párkrát rozdelovač vybrali a nastavili, následne dotiahli ešte voľné kontakty a problém bol vyriešený. Po dvoch dňoch sme sa vydali konečne do Osla. Cestou sme sa samozrejme ešte zastavili v  McDonalde, kde nám sypmatická černoška dala ešte naviac hranolky.´

Po ceste vyzeralo, že Fiatka viac-menej funguje správne, len pri štvrtom prevodovom stupni nešla do výkonu, po násldnej prestávke a doplnení oleja sa zdá, že Fiatka sa dostáva do formy.

Ráno o 3 sme teda dorazili k Tomášovi do Osla, ktorý tu študuje cez Erazmus. Tomáš nám pripravil skvelú večeru, konečne sme dali aj sprchu a zaspali.

Ráno nás opäť čakali skvelé raňajky a práve nás Tomáš volal aj na palacinky.

Dnes poobede sa chystáme navštíviť Oslo a následne pravdepodobne budeme pokračovať. Čaká nás ešte aj menšie plánovanie, nakoľko sme stratili dva dni, budeme musieť prehodnotiť, či stíhame celú trasu, alebo niečo budeme musieť vynechať.

Zaujímavosti z posledných dní:

- Jurgiho kreativita narastá s vážnosťou opráv. Celé dva dni vymýšľal rýmy k aktuálnej situácii :)
- Fiatku sme opravovali pri nákupnom centre. Strážna služba nás pravdepodobne sledovala cez kamery, párkrát sa aj zastavili. Keď sa nám podarilo Fiatku naštartovať, potešili sa snáď viac ako my :)
- McDonald pri NORDBY nákupnom centre nemá raňajkové menu a nejde tam internet!
- Miestny mechanik, ktorý sa pri nás zastavil, nám nevedel pomôcť. Ale povedal, že je lacný!

P1120849 P1120861 P1120853

Comments

comments

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *