11. a 12. deň: Čakanie na polárnu žiaru, Helsinki a nočný príchod do Talinnu

| 3. September 2013

Opäť po krátkej odmlke sa ozývame so stručným zhrnutím ostatných dvoch dní :)

 

Ako sme už v predošlom blogu napísali, narýchlo sme sa rozhodli zostať na severe Fínska o jeden deň dlhšie a dokonca ísť o čosi viac na sever ako sme plánovali. Dôvodom bola vysoká pravdepodobnosť spozorovania polárnej žiary.

 

Tak sme z mestečka Kemi presunuli od našej kamarátky Peti asi 180 KM na sever do oblasti, ktorá sa už dá označiť ako Laponsko.

 

Na miesto odkiaĺ sme plánovali pozorovať polárnu žiaru sme dorazili pomerne skoro, takže nám zostalo dosť času na oddych, pozretie si okolia, ktoré bolo fakt nádherné.

 

Potom prišla noc a bohužiaľ, polárnu žiaru sa nám nepodarilo spozorovať. Nič to. Snáď to výjde na druhý deň.

 

 

Ráno sme sa teda pobrali už plánovaným smerom k Helsinkám. Cesta prebiehala v poriadku, až na večer nás prekvapil kondenzátor na rozdelovači. Odtrhol sa kontakt (káblik), ktorý sme narýchlo zafixovali páskou a pokračovali. V takomto stave vydržal len asi 5 kilometrov. Preto sme sa ho snažili ešte párkrát narýchlo zafixovať, ale vždy iba na pár kilometrov. Nakoniec sa nám to podarilo (vďaka Barky za zabudnutú nahrievateľnú bužírku :) ). Nevedeli sme však, koľko nám toto riešenie vydrží a tak sme sa rozhodli do Helsiniek pokračovať aj v noci a ráno vyhľadať niekoho, kto by ten kontakt mohol zapájkovať a zafixovať natrvalo.

 

Po pár hodinách som bol už dosť unavený a tak sme zastali na odpočívadle asi 180 KM od Helsiniek.

 

Ráno sme pokračovali ďalej až sme prišli do Helsiniek. Sprcha bol prvý cieľ nášho hľadania, čo sa nám aj podarilo a za 10€ sme pokračovali čistučkí ďalej. Našli sme prístav, odkiaľ sme trajektom chceli pokračovať do Tallinu. V prístave sme však nenaŠli žiadne info o trajektoch, lístkoch a časoch, preto sme sa potrebovali pripojiť na internet a vyhľadať nejaké info. Ďalšia zastávka tým pádom bola jasná: McDonald.  Vyhľadali sme info, rovno sme si rezervovali aj lístok na trajekt, dali dokopy plán našej cesty a vydali sa do centra Helsiniek.

V Helsinkách sme si prezreli centrum, Jurgi chcel veľmi vidieť HardRock Cafe v Helsinkách a tak sme šli aj tam a dali pivko a colu (hej, na viac sme nemali :) )

 

Na jednom z námestí sme pozorovali aj prípravy na Midnight Run Helsinki, ktorý však bohužiaľ už nestíhame, nakoľko v tomto čase cestujeme trajektom do Talinnu.

 

O 20.30 nám odchádzal trajekt, na ktorý sme šli s miernym stresom, nakoľko sme sa dvakrát dostali do iného prístavu. Nakoniec sme však vŠetko stihli a momentálne sa plavíme.

 

Trajekt má 10 poschodí a Jurgi práve všetky obieha a vždy mi príde povedať čo nové našiel. Je tu music bar, kde hrá týpek na gitare, vedľa Jurgi našiel tanečný bar, kde hrá disco hudba, veľa svetiel a sedia tam staré babičky, na najvrchnejšom poschodí sa dá opaľovať (teraz je to little bit zložitejšie :) ) a ešte je tu veľa reštaurácii a tak…

 

Okolo polnoci by sme mali prísť do Talinnu, kde by sme si chceli pozrieť (vraj) pekné historické centrum. Odtiaľ budeme pokračovať na juh, predpokladaný príchod na Slovensko je o tri dni. Ale človek nikdy nevie, čo si Fiatka zmyslí … :)

Comments

comments

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *